google-site-verification: google05511ecea8a61388.html
WHATSAP İLETİŞİM
Siyaset (HM) - Haber Merkezi | Haber Girişi: 29.09.2021 - 17:40, Güncelleme: 29.09.2021 - 17:45

Rıza Sümer'den Siyasi Parti Liderlerine "Şiddetsiz İletişim" çağrısı

 

Rıza Sümer'den Siyasi Parti Liderlerine "Şiddetsiz İletişim" çağrısı

Sümer; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, parti genel başkanları ve üst yönetimi ile yeni yasama yılı için toplu bir söyleşi yapması çok yakışır" dedi
HABER MERKEZİ - Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer'den 1 Ekim TBMM açılışı öncesi siyasi parti liderlerine çağrı. Sümer, 1 Ekim'de siyasi partilerin dinsel bayramlarda olduğu gibi birbirlerini ziyaret edip şiddetsiz iletişim sözü vermeleri gerektiğini vurguladı. Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, 1 Ekim 2021 Cuma günü, TBMM’nin açılışı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, siyasal parti temsilcilerinin, dinsel bayramlarda olduğu gibi birbirlerini ziyaret etmelerini ve şiddetsiz iletişim sözü vermelerini önerdi. Sümer, açıklamasında şunları kaydetti. “Dünya ve ülkemiz, insanın; insana, hayvana ve çevreye uyguladığı ağır ve yaygın şiddet çeşitlerinde doruğa ulaşmıştır. Bundan hepimiz kaygılanmalı ve utanmalıyız. Geçtiğimiz yasama döneminde ve daha önceki yıllarda, TBMM çatısı altında yaşanan sözlü ve bedensel şiddet çeşitleri, şiddete karşı olan vicdanlı ve duyarlı milyonları üzmüş, hatta kaygılandırmıştır. Dahası, bazı partilerin binalarına ve üyelerine yönelik silahlı ve silahsız şiddet örnekleri, bu toprakların insanlarına yakışmayacak ve vahşilik olarak dillendirilebilecek sayıda ve düzeyde yaşanmıştır. Sosyal medyada, siyasetçilere yapılan sözlü saldırılar da üzülme  ve kaygı düzeyini çoktan aşmış,  utanma düzeyine ulaşmıştır. Milletvekillerinden parti yönetici ve üyelerine, gazetecilere, yazarlara ve bilim insanlarına kadar herkese, şiddetsiz iletişim yöntemleri ile ülkemiz insanına ve dünyaya örnek olmalarını bekliyoruz. Lütfen, 1 Ekim 2021, TBMM’de ve siyasetin her alanında şiddetin olmadığı, sevgi, şefkat, saygı, hoşgörü, dostluk ve barışın öne çıktığı bir gün olsun ve tek gün olmasın. Sonrası, sonsuza kadar olsun. 1 Ekim’de, siyasal partilerin, dinsel bayramlarda olduğu gibi, birbirlerini ziyaret etmelerini, Dünyaya ve kendilerine  şiddetsiz iletişim sözü vermelerini, siyaset alanındaki şiddeti önlemelerini bekliyoruz. O gün ve sonrasında, dil ve beden şiddeti yaşanmamalıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan da, böyle bir sürece somut katkılar vermesini, TBMM içinde ve dışındaki siyasal partilerin Genel Başkan ve yöneticileriyle şiddetsiz iletişim süreci ile ilgili toplu bir söyleşi düzenlemesini öneriyoruz. Bu söyleşiler, belirli aralıklarla düzenlenmelidir. Haydi milletvekilleri, haydi siyasetçiler, haydi güzel insanlarımız, sizleri, her yerde ve her zaman, göz göze, yüz yüze ve şiddetsiz iletişim kurmaya davet ediyoruz.”
Sümer; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, parti genel başkanları ve üst yönetimi ile yeni yasama yılı için toplu bir söyleşi yapması çok yakışır" dedi

HABER MERKEZİ - Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer'den 1 Ekim TBMM açılışı öncesi siyasi parti liderlerine çağrı. Sümer, 1 Ekim'de siyasi partilerin dinsel bayramlarda olduğu gibi birbirlerini ziyaret edip şiddetsiz iletişim sözü vermeleri gerektiğini vurguladı.

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, 1 Ekim 2021 Cuma günü, TBMM’nin açılışı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, siyasal parti temsilcilerinin, dinsel bayramlarda olduğu gibi birbirlerini ziyaret etmelerini ve şiddetsiz iletişim sözü vermelerini önerdi.

Sümer, açıklamasında şunları kaydetti.

“Dünya ve ülkemiz, insanın; insana, hayvana ve çevreye uyguladığı ağır ve yaygın şiddet çeşitlerinde doruğa ulaşmıştır. Bundan hepimiz kaygılanmalı ve utanmalıyız.

Geçtiğimiz yasama döneminde ve daha önceki yıllarda, TBMM çatısı altında yaşanan sözlü ve bedensel şiddet çeşitleri, şiddete karşı olan vicdanlı ve duyarlı milyonları üzmüş, hatta kaygılandırmıştır. Dahası, bazı partilerin binalarına ve üyelerine yönelik silahlı ve silahsız şiddet örnekleri, bu toprakların insanlarına yakışmayacak ve vahşilik olarak dillendirilebilecek sayıda ve düzeyde yaşanmıştır.

Sosyal medyada, siyasetçilere yapılan sözlü saldırılar da üzülme  ve kaygı düzeyini çoktan aşmış,  utanma düzeyine ulaşmıştır.

Milletvekillerinden parti yönetici ve üyelerine, gazetecilere, yazarlara ve bilim insanlarına kadar herkese, şiddetsiz iletişim yöntemleri ile ülkemiz insanına ve dünyaya örnek olmalarını bekliyoruz.

Lütfen, 1 Ekim 2021, TBMM’de ve siyasetin her alanında şiddetin olmadığı, sevgi, şefkat, saygı, hoşgörü, dostluk ve barışın öne çıktığı bir gün olsun ve tek gün olmasın. Sonrası, sonsuza kadar olsun.

1 Ekim’de, siyasal partilerin, dinsel bayramlarda olduğu gibi, birbirlerini ziyaret etmelerini, Dünyaya ve kendilerine  şiddetsiz iletişim sözü vermelerini, siyaset alanındaki şiddeti önlemelerini bekliyoruz. O gün ve sonrasında, dil ve beden şiddeti yaşanmamalıdır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan da, böyle bir sürece somut katkılar vermesini, TBMM içinde ve dışındaki siyasal partilerin Genel Başkan ve yöneticileriyle şiddetsiz iletişim süreci ile ilgili toplu bir söyleşi düzenlemesini öneriyoruz. Bu söyleşiler, belirli aralıklarla düzenlenmelidir.

Haydi milletvekilleri, haydi siyasetçiler, haydi güzel insanlarımız, sizleri, her yerde ve her zaman, göz göze, yüz yüze ve şiddetsiz iletişim kurmaya davet ediyoruz.”

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karsiyakalim.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.